психиатр

19:49 29-05-2001 / Ульяна, обратиться

Уважаемый доктор Бобров ! Что вы можете сказать о таком препарате как "EFFEXOR XR "? Надеюсь не проигнорируете мой вопрос ! Заранее спасибо !

Ответы

# 01:09 31-05-2001 Ирина Л., обратиться
www. effexorrx. com, химическая формула - -venlafaxine HCI (гидрохлорид), CLINICAL PHARMACOLOGY
Pharmacodynamics
The mechanism of the antidepressant action of venlafaxine in humans is believed to be associated with its potentiation of neurotransmitter activity in the CNS. Preclinical studies have shown that venlafaxine and its active metabolite, O- desmethylvenlafaxine (ODV), are potent inhibitors of neuronal serotonin and norepinephrine reuptake and weak inhibitors of dopamine reuptake. Venlafaxine and ODV have no significant affinity for muscarinic cholinergic, H1- histaminergic, or a1- adrenergic receptors in vitro. Pharmacologic activity at these receptors is hypothesized to be associated with the various anticholinergic, sedative, and cardiovascular effects seen with other psychotropic drugs. Venlafaxine and ODV do not possess monoamine oxidase (MAO) inhibitory activity. Я бы очень осторожно отнеслась к его употреблению, особенно если больной употреблял Моноаминово- оксидазовые ингибиторы. Известны случаи комы и смертельных исходов. Много побочных симтпомов. В российских условиях, когда многие больные выбирают самолечение, этот препарат может быть опасен.