психолог

19:51 29-11-2011 / прокопенко окса… / 0, обратиться

Вопрос психологу.
Уважаемый доктор!
Обращаюсь к Вам со следующим вопросом:скажите пожалуйста мне сиавят диагноз всд я прошла все узи и сердца и щитовидки почки анализы все в норме пила глицин валерьянку но помогает временно чем грозит этот диагноз можно от него избавиться

Вопрос с сайта: "btgrd.ru"

Ответы

# 19:56 29-11-2011 Аноним, обратиться
ВСД - по сути это не болезнь, а функциональное состояние. С ним можно всю жизнь прекрасно жить. За рубежом такого диагноза вообще не существует.
# 03:38 30-11-2011 переводчик…, обратиться
Vegetative-vascular dystonia -так неправильно переводят с русского на английский, а потом пишут, что такого дигноза и вообще на Западе не знают.

Знают. Так же, как в России, не называют это болезнью, считают это состояние группой симптомов.
Вот статья из U.S. National Library of Medicine - The World's Largest Medical Library

Autonomic neuropathy

Last reviewed: October 4, 2010.

Autonomic neuropathy is a group of symptoms that occur when there is damage to the nerves that manage every day body functions such as blood pressure, heart rate, bowel and bladder emptying, and digestion.
Causes, incidence, and risk factors

Autonomic neuropathy is a form of peripheral neuropathy. It is a group of symptoms, not a specific disease. There are many causes......
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0001780/
# 03:41 30-11-2011 переводчик…, обратиться
Vegetovascular dystonia is a Russian term, which has been inaccurately translated. It is a syndrome, known on the West as autonomic neuropathy, affecting mostly cardiovascular system. It is a syndrome which has been used widely to describe a whole range of vascular responses, such as postural (orthostatic) hypotension with tachycardia response, poor R-R variability on ECG and etc. Usually such diagnosis is made by the neurologists for the patients with vague symptoms associated with lowish blood pressure, facial pallor, sometimes minor arrhythmias (in your case they refer to the atrial ectopies), palpitations, micturition, temperature-induced exacerbation of hypotension. It is frequently associated with minor symptoms of hypochondria or depression, poor dermatographic response, excessive or inadequate vasoconstriction response on cold, lightheadedness, sympathetic vasomotor changes etc.

In most cases the changes are functional or psychological, but sometimes may be due to the underlying hereditary or aquired serious problem, such as Riley Day Syndrome or familiar dysautonomia, diabetes, autoimmune disorders etc.
# 04:21 30-11-2011 Аноним, обратиться
ВСД - вес таки диагноз, а название от ведущего симптома зависит. Ситуация такая же как и с вялотекущей шизофренией, да в МКБ такого диагноза нет, есть другой, но лечение и проблемы от этого не меняются, хотя безусловно, есть польза от отсутствия стигмы.

Избавиться конечно можно, как правило ничем не грозит, кроме дискомфорта которое он вызывает.
# 00:42 01-12-2011 Хажилина Ирина Ивановна, обратиться
прокопенко окса…,
Такого диагноза не существует. Есть группа тревожные расстройства. Опишите симптомы, из-за которых вы обратились к врачу.