венеролог

17:21 28-06-2018 / Александр… / липецк, обратиться

Здравствуйте, подскажите пожалуйста, правильно ли мне назначили лечение? Если нет то какое лучше на ваш взгляд? Обнаружили из всех анализов - микоплазма гениталиум. Лечение: тиберал 1т*2р 5 дней. Затем комбифлокс 1т*2р 10 дней и бион 1 т*1р 10 дней. Я парень 30 лет

Ответы

# 21:00 03-07-2018 Сергей Куликов, обратиться
Препаратами выбора для лечения генитальной микоплазмы являются или азитромицин (5 дней), или моксифлоксацин до14 дней. Другие фторхинолоны помимо моксифлоксацина (в комбифлоксе содержится офолксацин) не рекомендованы, т.к. их эффективность ниже.

"A longer course of azithromycin (an initial 500-mg dose followed by 250 mg daily for 4 days) might be marginally superior to the single dose regimen"

"Moxifloxacin (400 mg daily x 7, 10 or 14 days) has been successfully used to treat M. genitalium in men and women with previous treatment failures, with cure rates of 100% in initial reports " (https://www.cdc.gov/std/tg2015/emerging.htm)

"Fluoroquinolones other than moxifloxacin are not recommended for the treatment of M. genitalium. Microbiologic treatment failure (persistent detection of the organism) after levofloxacin ranges from 30%–67%, and after ofloxacin was 66% in the only study evaluating it. In contrast, cure rates for moxifloxacin range from 70%–100%."
https://www.cdc.gov/std/tg2015/qa/mycoplasma-genitaliumqa.htm