онколог

19:53 01-02-2011 / Марчела / Кишинев, обратиться

Здравствуйте доктор,мне 25лет,я родилась с необычной родинкой на половых органах,она не обычная на ножках она с возрастам стала больше и гинеколог сказал что это МЕЛАНОМА надо обратится к дерматологу.Я очень боюсь идти ,скажите пожалуйста если вы встречали в вашем опыте такое,что могут делать и если это удаляется с такой зоны.Спасибо большое

Ответы

# 22:49 02-02-2011 Доктор Гренадер, обратиться
"Это" удаляется онкогинекологами, такие случаи у нас были. Если речь идёт о меланоме требуется радикальная операция с широким удаелние опухоли и лимфоузлов. При условии если на ПЭТ-КТ ( или простом КТ)всё чисто. У меня есть статья в немецком журнале по меланоме влагалища и женской половой системы.
# 22:50 02-02-2011 Доктор Гренадер, обратиться
Display Settings:AbstractFormatSummarySummary (text)AbstractAbstract (text)MEDLINEXMLPMID ListApply
Send to:Choose DestinationFileClipboardCollectionsE-mailOrderMy Bibliography
FormatSummary (text)Abstract (text)MEDLINEXMLPMID ListCreate File
1 selected item: 18787356FormatSummarySummary (text)AbstractAbstract (text)MEDLINEXMLPMID ListMeSH and Other DataE-mailAdditional textE-mail"SPAM" filtering software notice
Add to Clipboard
Add to CollectionsOrder articles
Add to My Bibliography

Onkologie. 2008 Sep;31(8-9):474-6. Epub 2008 Aug 12.

Primary amelanotic melanoma of the vagina.
Grenader T, Isacson R, Reinus C, Rosengarten O, Barenholz O, Hyman J, Gabizon A, Beller U.

Department of Oncology, Sha'are Zedek Medical Center, Jerusalem, Israel. talgrenader65@hotmail.com

Abstract
BACKGROUND: Primary malignant melanoma of the vagina is extremely rare, accounting for 0.3-0.8% of all malignant melanomas. True amelanotic vaginal melanoma showing no melanin on histological examination is exceedingly rare, accounting for only 2% of all vaginal melanomas.

CASE REPORT: We describe a 31-year-old female patient who presented with locally advanced amelanotic melanoma of the vagina, with no evidence of metastatic spread on the computerized tomography (CT) scan, but who was subsequently diagnosed as suffering from metastatic disease by positron emission tomography (PET)-CT performed a few weeks following posterior pelvic exenteration.

CONCLUSION: Specific immunohistochemical staining with melanoma markers should be performed to confirm or exclude a diagnosis of amelanotic melanoma in all patients presenting with a vaginal mass composed of undifferentiated epithelioid malignant cells. Fluorodeoxyglucose (FDG)-PET-CT should be performed as part of the preoperative evaluation, to identify the presence or absence of metastatic disease in all patients with vaginal melanoma.