кардиолог

01:38 25-05-2001 / Janna, обратиться

В последнии год появились экстрасистолы каждый день (10 – 15 в чac, кoгдa бoльшe, кoгдa меньшe). Проходила обследование у кардиолога ЭКГ, Эхо КГ , холтер, стресс- тест, ЭФИ. Ничего не обнаружили, все в норме. Ho экстрасистолы есть. Как мне этo вылечить? Мне 31 год.

Ответы

# 23:18 25-05-2001 not found, обратиться
Если при холтере и других обследованиях экстрасистол не обнаружили - значит, их нет?
Такая частая экстрасистолия не могла пройти незамеченной. Почему Вы считаете, что у Вас экстрасистолия?
# 00:09 26-05-2001 Janna, обратиться
Ekstrasistoli prisutstvuut vo vsex testax, no na nix nikto ne obrashaet vnimanie, govoryat chto eto normalno i lechit ne nado, no oni mne meshaut.
Ranshe v drugix soobsheniyax vi govorili chto 10 ekstrasistol v chas eto norma, seychas vi govorite chto eto chastaya ekstrosistoliya.
# 00:14 26-05-2001 Janna, обратиться
ECHOCARDIOGRAPHIC REPORT
1. The echocardiogram is grossly withhin normal limits.
2. LV post wall thick: 1. 0 cm normal values: 0. 65- 1. 1cm. The left ventricular wall thikness is at the upper limits of normal. Please correlate clinically.
EXERCIZE ECHOCARDIOGRAM REPORT
RESTING EKG:
1. Normal sinus thythm with nonspecific ST- T wave changes.
2. Control: Inferolateral T- wave changes with the standing position.
EKG ANALYSIS:
The exercise EKG did not reveal significant ST changes.
COMMENTS:
The patient exercised 12 min and 45 sec on the Bruce protocol with a normal heart rate and blood pressure response to exercise. The patient achieved a maximal heart rate of 190 beats/ min which represents 100% of the maximal predicted heart rate for her age. The patient denied symptoms of chest pain and had occasional ventricular ectopics including two ventricular couplets.
CONCLUSIONS:
1 The patient did not experience symptoms of angina.
2. The exercise EKG is negative for ishemia.