СПИД

00:14 21-12-2009 / нина / 0, обратиться

Ув, М.Гусман! На сайте ИНВИТРО я прочитала, что кроме HIV (ВИЧ 1,2) , существует группа HLTV (лимфотропных) вирусов, также приводящих к СПИДУ и неизлечимых, Симптомы и клиника та же. Если с диагностикой ВИЧ ИФА в течение 3-6 мес. более-менее ясно, благодаря , в том числе и Вашим стараниям, то как быть с диагностикой HLTV-вирусов? Про "идиопатическое снижение СД4 при отсутствии ВИЧ" как однажды упоминали на форуме Ваши помощники-консультанты, я не только нигде и ни от одного врачане слышала, но даже нигде не смогла прочитать.

Ответы

# 04:12 21-12-2009 Михаил Гусман, обратиться
СПИД вызывается только вирусами ВИЧ 1 и 2 типа.
HLTV вирусы это отдельная группа вирусов не имеющая отношения к СПИДу.
Существует определенная терминологическая путаница.
Раньше Вирус ВИЧ 1 назывался некотороми авторами HLTV вирусом III типа. Теперь от этого отошли.

Про идиопатическую сд4 лимфоцитопению можете прочитать следущееЖ
Idiopathic CD4 lymphocytopenia. [Curr Opin Rheumatol. 2006] - PubMed Result ??Search for Go Clear ??Display Show All: 1 1: 2006 Jul;18(4):389-95. Idiopathic CD4 lymphocytopenia. , . Division of Rheumatology and Clinical Immunology, Freiburg University Hospital, Freiburg, Germany. PURPOSE OF REVIEW: A severe decrease of CD4 T cells predisposes humans to opportunistic infections. In adults, HIV is certainly the most common cause of CD4 lymphocytopenia, but other causes, such as infections, autoimmune diseases, immunosuppressive therapy, lymphoma and idiopathic forms need to be considered. This review summarizes the current knowledge of the poorly understood syndrome of idiopathic CD4 lymphocytopenia. RECENT FINDINGS: Little research has tried to systematically dissect this probably heterogeneic syndrome after its initial description in 1992. Numerous cases presenting with opportunistic infections have been reported. Disturbed differentiation of stem cell precursors may contribute to CD4 lymphocytopenia. Because infections and lymphoma may also cause CD4 lymphocytopenia, the distinction between cause and effect may evolve only during follow-up. SUMMARY: The manifestation of opportunistic infections calls for the evaluation of the immune system for CD4 lymphocytopenia. The differential diagnosis of this condition in adults comprises primarily HIV infection and less often other diseases or drugs. Idiopathic CD4 lymphocytopenia is very rare. The clinical significance of low CD4 cell counts in HIV negative patients still awaits its systematic analysis. Prophylaxis of opportunistic infections is oriented at the recommendations of HIV-infected individuals and causal treatment remains experimental. PMID: 16763460 [PubMed - indexed for MEDLINE] Related Links [N Engl J Med. 1993] [N Engl J Med. 1993] [N Engl J Med. 1993] [N Engl J Med. 1993] [Pediatr Infect Dis J. 1995]
# 14:32 21-12-2009 нина, обратиться
Уважаемый Доктор! Спасибо за ответ.