невролог

14:08 02-07-2006 / Gulya, обратиться

Dear Doctor,
I got a pain on my face since yesterday, and I feel pain only on one side. Taking ibuprofen is helping temporary but what do you think i should take.
It seems to me that it is more like facial nerve inflamation. Because of the pain on my forhead, cheaks, jaw and neck (partly). Thanks in advance

Ответы

# 21:01 03-07-2006 Наталья Александровна СУПОНЕВА, обратиться
I think it is trigeminal neuralgia not facial. You should go to your neurologist and ask him about taking neurontin or carbamazepin