онколог

00:30 01-03-2002 / Оля, обратиться

Здравствуйте, уважаемый доктор! Ситуация следующая. . . у моей подруги странный диагноз поставили Аномалия Арнольда- Кьюри II степени. . . подскажите, пожалуйста, что это такое и как это лечится? томография показала небольшое новообразование в голове. . . боли. . ухудшение памяти. . снижение зрения. . постоянное желание зевать. . . Посоветуйте, где лучше пройти обследование. . . и как организовать частичную помощь со стороны государства при лечении и консультировании. . слышала, что онкология часто лечится бесплатно. . . Спасибо.

Ответы

# 09:22 01-03-2002 Сочуствующая…, обратиться
www. chiari. com. .. .. .. Дорогая Оля, если Вы читаете по- английски, Вы можете многое узнать сами по вышеуказанному адресу. Этот сайт создан женщиной, страдающей аномалией Арнольда- Чиари- 1. Она чувствует себя лучше после операции. .. ..
Привожу симптомы заболевания.

Blurred vision

Burning and or shooting pains in head and neck

Can't locate hand/ feet position without looking

Decreased sensation in arms

Decreased sensation in feet

Decreased sensation in hands

Decreased sensation in mouth

Decreased sensation in throat

Difficulty adjusting vision to changes in light

Difficulty doing fine movements - picking up coins, etc.

Difficulty focusing vision on printed materials

Difficulty tracking moving objects

Difficulty walking down stairs - can't tell where the bottom step is

Difficulty walking on uneven surfaces

Dizziness - vertigo * blackout* feeling when standing up or changing position

Double vision

Dropping things easily

Electric shock- like pain down spine

Feeling a pull to one side while standing

Feeling of pressure behind eyes

Foot drop

Frozen Shoulder (numbness/ pain/ tingling)

General loss of balance

Gagging in sleep or while lying down

Head pain when getting up or changing position

Headache - frequent

Headache when coughing or sneezing - sudden

Heaviness on chest (pressure) when lying flat

Intense burning in extremities

Loss of bladder sensations

Loss of gag reflex

Loss of sense of smell

Loss of feeling on skin surface

Loss of sexual interest/ sensation

Loss of taste

Muscle spasm/ increased muscle tome in hands

Neck - hard to move - restricted movement

Neck pain or Neck spasms

Not feeling the ground under your feet

Pain along eye, jaw and ear - same side

Pressure in neck

Ringing in ears

Shallow breathing/ sleep apnea at night

Swallowing Problems

Swaying back and forth while sitting or standing

Tripping while walking

Tremor/ trembling in hands

Whooshing/ fluid sound in ears

How can I tell if I have Arnold- Chiari?

The only way that you can be accurately diagnosed with Arnold- Chiari is through the use of an MRI (Magnetic Resonance Imaging) by a Neurosurgeon. The doctor will then determine the extent of tonsil displacement down the spinal cord.
# 18:27 02-03-2002 Рабаев Г.Г., обратиться
Обратитесь к профильным специалистам на www. nsi. ru
# 20:22 02-03-2002 Аноним, обратиться
Аномалия Киари - опущение миндаликов мозжечка ниже затылочного отверстия (ЭТО НЕ ОНКОЛОГИЯ, а врожденное состояние), а новообразование - это совсем другое (и возможно причина именно в нем - опущение из- за дополнительного объема, это совсем не ААК). Самый лучший метод диагностики в данном случае - томография (МРТ, а не КТ). Пришлите снимки на kolonen@mail. ru поможем разобраться с диагнозом и тактикой дальнейшего лечения. http: // kozachuk. narod. ru ЦКБ МПС