онколог

00:11 08-11-2002 / Сергей, обратиться

Здравствуйте, уважаемый доктор! Ето Вас опять беспокоит Сергей (05 Ноября 2002 02: 41: 24). Передаю Вам результаты. Клинический анализ крови (в скобках - нормы лаборатории):

HEMATOLOGY

WBC - 5. 2* 10^ 3/ uL (3. 6- 11. 0);
RBC - 5. 8* 10^ 6/ uL (3. 4- 5. 5);
HGB - 16. 6 g/ dL (14. 1- 16. 0);
HCT - 52. 6% (41. 1- 52. 0);
ESR - 5. 0 mm/ h (2. 0- 10. 0);
MCV - 90. 5 fL (78- 100);
MCH - 28. 6 pg (25- 34);
MCHC - 31. 6 g/ dL (30- 36);
RDW - 12. 7% (11. 5- 17. 2);
PLATELETS - 280* 10^ 3/ uL (150- 400);
NEUTROPHILS % - 45 % (45- 70);
LYMPHOCYTES % - 39. 6 % (20- 40);
LYMPHOCYTES # - 2. 1* 10^ 9/ L (1. 0- 40);
MONOCYTES % - 11. 4 % (3- 12);
ROSINOPHILS % - 2. 7 % (0- 5);
BASOPHILS % - 1. 4 % (0- 3);

CHEMISTRY
CO2 - 29. 0 mEq/ L (23- 29);
CALCIUM - 9. 7 mg/ dL (8. 6- 10. 4);
AST (SGOT) - 85 IU/ L (10- 60);
ALT (SGPT) - 125 IU/ L (5- 36);
BILLIRUBIN - 2. 0 mg% (0. 2 - 1. 5);
ERITHROPOIETIN - 22. 4 mU/ mL (2. 6- 34);

Во время повторного теста через неделю все осталось прежним, кроме АСТ - 50 и АЛТ - 65.

Осмотр выявил необильную петехиальную сыпь на груди, спине и плечах, незначительное покраснение склер глаз и варикоцеле слева.

Результаты КТ:

Clinical Data:
kidney lesion
high LFG

Exam: CT abdomen w/ wo contrast

TECHNIQUE: Examination was performed on a GE HiSpeed CT/ i system. Three sets of images were obtained through the liver. These consist of pre- contrast, arterial phase and portal phase images obtained with spiral technique. The exam was performed with 150 cc of contrast material injected intravenously with an injection pump at 3- 5 cc per second. The remaining images within the abdomen were obtained with standard axial technique.

No prior exams for comparison.

FINDINGS: Images of the included lung bases demonstrate a small hiatal hernia. No suspicious nodules or effusions identified.

Examination of the liver demonstrates size, shape and enhancement pattern within normal limits without suspicious mass lesions or dilated ducts.

There is a water density 2. 9 mass at mid- superior pole of the left kidney consistent with a simple cyst. The kidneys, adrenal glands, pancreas, spleen and gallbladder are otherwise unremarkable. No mass lesions, bowel pathology, ascites or suspicious bone lesions identified.

There are slightly prominent mesenteric lymph nodes of equivocal clinical significance.

Вот и все, что было. Был бы очень благодарен за любые рекомендации. С уважением, Сергей

Ответы

# 00:26 08-11-2002 Сергей, обратиться
P. S. Гепатитом нокогда не болел. Тесты на гепатит А, B, C отрицательны
# 01:11 08-11-2002 Рабаев Г.Г., обратиться
В отношении повышения числа эритроцитов и гемоглобина - укладывается в допустимые значения нормы, либо может быть предположено сгущение крови ( в причинах предстоит разбираться), в отношении трансферраз сложнее, необходимо дополнить обследования , в крови исследовать щелочную фосфатазу и гаммаглютаминтрансферразу, альфа- амилазу. Не смотря на весьма серьезную диагностику, включавшую даже спиральную томографию выполнить УЗИ, в том числе доплеровское исследование воротной вены и собственно печеночных сосудов, исследовать кровь на инфекции. Выполнить ЭГДС.
# 01:15 08-11-2002 Сергей, обратиться
Большое спасибо за столь оперативный ответ! Ненавязчиво попрошу доктора ето все проверить.