педиатр

18:56 22-08-2003 / Светлана…, обратиться

уважаемый доктор! Скажите пожалуста всегда ли нужно делать операцию при гемангиомах (у моей девочки на шейке 9 месяцев)учитывая возраст ребенка я очень сильно боюсь хирургического вмешательства, можно ли другим путем решить эту проблему?

Ответы

# 19:08 22-08-2003 Окулов, обратиться
Гемангиома, если она действительно есть, подлежит удалению, и чем раньше, тем лучше. В противном случае она может увеличиться в размерах и воспалится. Косметический дефект в этом случае значительный. Способы удаления зависят от размеров опухоли. Мокут проходить в несколько этапов. Наиболее распространенный - криодеструкция жидким азотом. Если вы живете в Москве, лучше места, чем Филатовская б- ца нет.
# 19:13 22-08-2003 Светлана…, обратиться
Спасибо большое за ответ. А шанс что она розсосется (гемангиома ) есть? Если нету то не слишком ли маленький возраст 9 месяцев для операции. .. какие могут быть последствия?
# 20:18 22-08-2003 Окулов Е.А., обратиться
Шансов на рассасывание гемангиомы нет. Последствия отсрочки операции - воспаление и увеличение опухоли в размерах. Последствия операции - изменение цвета кожи в месте удаленной гемангиомы, шрам. Если операция под общим обезболиванием, то присоединяются анестезиологические риски.
# 22:01 22-08-2003 Доктор, обратиться
Светлана, к сожалению, вы получили неверный ответ. Утверждение о том, что "Гемангиома, если она действительно есть, подлежит удалению, и чем раньше, тем лучше" не соответствует действительности. Вам следует очно проконсультироваться с детским врачом.
# 22:49 22-08-2003 Окулов Е.А., обратиться
Если у Вас есть иные сведения, коллега? , поделитесь ими в ординаторской. Заранее спасибо!
# 00:07 23-08-2003 „D„Ђ„{„„„Ђ„‚…, обратиться
„ D„ |„ ‘ „ O„ {„ …„ |„ Ђ„ r„ p ( „ Ђ„ „„ ‚„ Ќ„ r„ Ђ„ { „ y„ x „ …„ ‰„ u„ q„ ~„ y„ {„ p „ Ѓ„ Ђ „ Ѓ„ u„ t„ y„ p„ „„ ‚„ y„ y).
Hemangiomas are the most common benign tumors of infancy and occur in about 10% of term infants. Although hemangiomas can be present at birth, they usually arise shortly after birth and grow rapidly during the first year of life, with slowing of growth in the next 5 yr and involution by 10- 15 yr of age.
Treatment.
Most require no specific therapy and only parental reassurance. For those hemangiomas that are life threatening or that threaten vital functions such as eyesight, treatment is warranted. Prednisone (1- 3 mg/ kg/ 24 hr PO) is typically the initial therapy. Occasionally, higher doses are used. Approximately 30% of hemangiomas respond dramatically to corticosteroids and begin to regress within 1 wk; 40% stabilize or show minimal response; and the remainder do not respond. Interferon- ѓї (1- 3 MU/ m2/ 24 hr) has also been used as initial therapy and in those that do not respond to corticosteroid therapy. Although response rates of up to 70% have been reported, the risk of neurologic adverse effects in 10- 20% indicates the need for caution in using interferon- ѓї. Laser therapy has been used in some situations.
# 00:08 23-08-2003 Lidia Krivskaya, обратиться
То, что гемангиома не рассосется- можете не сомневаться. Все остальное- сроки и способ удаления опухоли должен режать очно квалифицированный хирург. Конференция- не место для принятия подобного рода решений.
# 00:10 23-08-2003 Доктор, обратиться
Предыдушее сообщение для Окулова. Это отрывок из учебника по детским болезням. Проблемы с кодировкой.
# 00:11 23-08-2003 Доктор, обратиться
Похоже - и для Кривской.
# 00:37 23-08-2003 Lidia Krivskaya, обратиться
Уважаемый Доктор, прошу Вас обратить внимание, что и у Окулова, и у Кривской есть инициалы (как минимум), если Вас затрудняет выбрать более вежливую форму обращения.

P. S. Согласна, что бывают случаи рассасывания, но только при условии внутрикожного расположения опухоли и вовлечения лишь мельчайших капилляров. Вы, гляжу, процитировали учебник. Спросите маму, предпочтет ли она гормональное лечение преднизолоном, при том, что риск рецидива как минимум 30% , а еще 40% - под вопросом. Вы, как я догадываюсь, в Израиле обитаете, так Россия- не Израиль, в России люди предпочитают чтобы лечили "раз и навсегда", а слово "гормон" приводит в ужас. Да и это не главное. Главное, что все, что им нужно- очная консультация хорошего специалиста, психолога по совместительству. На этом предлагаю дискуссию закрыть. Давайте не будем терять уважение ни к пациентам, ни к друг другу.
# 00:51 23-08-2003 Доктор, обратиться
Уважаемая Лидия Константиновна
Ваше согласие для получения общепринятого в мире лечения гемангиом никому в т. ч. и в России , думаю, не требуется. То что действительно требуется в России - квалифицированные врачи.
# 01:23 23-08-2003 Lidia Krivskaya, обратиться
Что ж, коль пошел такой разговор, завтра специально спрошу об общепринятом лечении гемангиом в МИРОВОЙ ПРАКТИКЕ у Consultant Paediаtrician крупного Лондоского госпиталя, где имею честь работать. Надеюсь, что мнение такого уровня специалиста будет для Вас авторитетным не менее, чем учебник. Если Вы правы, с удовольствием сообщу Вам об этом.
# 02:03 23-08-2003 Доктор, обратиться
Ув. Лидия Константиновна.
Приведенный мною отрывок взят из недавно вышедшего 17 издания "Nelson textbook of pediatrics". Мнение отдельных специалистов из любого госпиталя интересны, однако только общепринятые подходы ( а именно они публикуются в подобного рода изданиях) приемлимы. На будующее советую вам более ответственно относиться к консультациям больных. Приношу вам свои искренние извинения по поводу того, что вынужден писать об этом на форуме - ваш e- mail не указан.
# 02:16 23-08-2003 Lidia Krivskaya, обратиться
krivskaya@rambler. ru (не исключено, что еще будем обсуждать спорные вопросы)
Критика, however, справедлива : -)
# 00:17 26-08-2003 Окулов Е.А., обратиться
Уважаемая Светлана! Не пугайтесь возникшей дискуссии в ответах на Ваш вопрос.
1) в любом случае Вам действительно нужна очная консультация детского ХИРУРГА, (лучше в ДГКБ № 13 им. Н. Ф. Филатова г. Москва, проф. Шафранов В. В. тел. (095- 254- 05- 38); 2) лучше удалить образование, пока оно небольших размеров, а не ждать "у моря погоды" (рассосется, уменьшиться) 3) Лечение с помощью криодеструкции - достаточно щадящий метод, практически без осложнений (если применен правильно), в отличие от других видов лечения.
# 21:58 02-09-2003 Аноним, обратиться
Одно из мнений (American academy of Dermatology):
The term "hemangioma" is used to describe many different kinds of blood vessel growths. Most dermatologists prefer to use hemangioma to refer to a common type of vascular birthmark. These marks do not usually appear immediately after birth, but become visible within the first few weeks of life. Hemangiomas are usually divided into two types: strawberry hemangiomas and cavernous hemangiomas.

A strawberry hemangioma is slightly raised, and bright red because the abnormal blood vessels are very close to the surface of the skin.

Cavernous hemangiomas have a blue color because the abnormal vessels are deeper under the skin. Hemangiomas are more common in females and in premature babies. They can be anywhere on the face or body.

Usually, a child will have only one hemangioma, but sometimes there will be two or three. In rare cases, an infant may have many, or even some internally. Unlike other vascular birthmarks, hemangiomas can grow very rapidly. Growth generally begins during the first six weeks of life and continues for about one year. Most never get bigger than two or three inches in diameter, but some may be larger. After the first year, most hemangiomas will stop growing. They then begin to turn white and slowly shrink. Half of all hemangiomas are flat by age five; nine out of ten are flat by age nine. Many will completely go away, but often, a faint mark is left. It's impossible to know how big any hemangioma will grow, or if it will completely disappear.

Complications of Hemangiomas
Occasionally, a hemangioma that's growing or shrinking rapidly can form an open sore or ulcer. These sores can be painful, and can become infected. It's very important to see your dermatologist and keep this sore clean and covered with antibiotic ointment and/ or a dressing.

A hemangioma located over the female genitals or rectum, or near an eye, the nose or mouth, can cause special problems. These hemangiomas should be watched closely by your dermatologist who will decide if further treatment is necessary.

Parents are often concerned that a hemangioma will bleed. These birthmarks do look as if they could bleed easily. However, this usually isn't a problem. Bleeding usually occurs only after injury. If the hemangioma starts to bleed, it should be treated like any other injury- -clean the area with soap and water or hydrogen peroxide and apply a gauze bandage. Apply firm, but not tight, pressure on the area for five to ten minutes. If the bleeding has not stopped, call your doctor.

A hemangioma will rarely grow suddenly over one or two days. If this occurs, it's important to call your dermatologist. Also, if a bruise begins to develop, your dermatologist should be notified.

Treatment of Hemangiomas
It's very important that a baby with a vascular birthmark be examined by a dermatologist as early as possible, so that a correct diagnosis can be made and the need for treatment discussed.

It's not always easy for parents to watch a hemangioma grow, or wait for it to disappear, without doing anything. However, most hemangiomas do not require treatment. They eventually shrink by themselves, leaving very few signs.

There are several different types of treatments for hemangiomas that need care. No treatment is absolutely safe and effective. The potential benefits must be weighed against the possible risks.

The most widely used treatment for rapidly growing hemangiomas is corticosteroid medication. This is either injected or given by mouth. Long- term or repeated treatment may be necessary. Some of the risks of therapy include poor growth, elevated blood sugar and blood pressure, cataracts and an increased chance of infection.

Lasers can be used to both prevent growth of hemangiomas and remove hemangiomas. Hemangiomas with sores that will not heal can also be treated with lasers. New lasers are being developed and studied by dermatologists to treat this condition.