терапевт

07:08 13-06-2000 / Alex, обратиться

I have high blood presure 180-120 but feel myself
OK.I am a hard worker .I have not medicine insurence.I take captoprill, It is OK?
Thank you, Sincerely Alex

Ответы

# 18:47 13-06-2000 V. Vassilenko, обратиться
В.В.Василенко: OK, with control of BP daily. Normal BP = <145 / <90.
See also "THE SIXTH REPORT OF THE JOINT NATIONAL COMMITTEE ON PREVENTION, DETECTION, EVALUATION, AND TREATMENT OF HIGH BLOOD PRESSURE" in http://www.nhlbi.nih.gov/nhlbi/nhlbi.htm .
The NHLBI Information Center offers a toll-free service (1-800-575-WELL) that features messages in
Spanish or English about the prevention of high blood pressure and high blood cholesterol. The service allows callers to leave their name and address if they would like to receive additional information on these topics by mail.